Питання-відповіді Інтерв'ю Всі записи

1

Павлик Василь, користувач 1ua
Василь Павлик
Тема: Про смт. Неполоківці

Черемош прийшов сюди із синіх гір. Прийшов утихомирений після довгого бурхливого бігу. Спинив свій плин, ніби прислухається до того шуму, що лишив далеко позаду – на високих стрімких порогах. Оспіваний у народних піснях, легендах і казках, Черемош тут по буденному просто віддає свої статки, свої власні сили вірному другові і побратимові Пруту. А той, прийнявши його в обійми, то гамірливо, то тихо котить хвилі на сонячний південь.

Саме тут, де зливаються в одне широке русло дві карпатські річки, на лівому березі Прута, в його долині розташоване наше селище Неполоківці – одне з найстаріших сіл Кіцманського району Чернівецької області.

Вперше згадуються Неполоківці у писемних джерелах 12 травня 1425 року XVII ст. ; Неполоківці, могли отримати назву від слова полокати – полоскати, отже, необмита земля.

Як говорить легенда мешканці села часто ходили прати (полокати) білизну на річку Прут, а жителі сусіднього села Завалля яке знаходиться на правому березі Прута, тепер Снятинського району Івано-Франківської області, прозвали їх неполоханими. Вважають, що назва походить від слів “полокати”, “прати”, “мити”.

Неполоківці в ХVII ст. були у володінні Дричана (Тестула), від нього половина села переходить до Строєску, а від нього знову до Санду Тестула. Другу частину села отримують під час весілля в 1650 році Мігай Цопа. В 1782 році ця половина села була розділена на дві частини: половина – Йордакі Гіцеску, а інша – Санду Цопі. Частина, яка належала Цопі стала називатись Цопень. Пізніше Цопень ввійшла в с. П’ядиківці.

 В 1774 році в Неполоківцях проживало 56 сімей. У 1884 р. в селі почала функціонувати початкова школа з трьох класів, в яких навчалося 70 дітей. Їх навчали 3 вчителі. У 1880 р. – було відкрито читальню.

У 1873 році в Неполоківцях було закінчено будівництво церкви. Її споруджували 12 років. Церкву розпочав будувати чоловік на прізвище Янгул, який поїхав до Відня і попросив у цісаря Франца – Йосифа грошей. А школа і церква в той час були нероздільні.

Через Неполоківці проходила залізнична колія Львів – Чернівці, а у 1897 році побудована залізниця Неполоківці – Вижниця.

З 1968 року Неполоківці – селище міського типу.

На сьогоднішній день в смт. Неполоківці працює комбінат хлібопродуктів, гравійно – піщаний кар’єр, а також багато приватних підприємців, які працюють у сфері торгівельно – побутового обслуговування населення.

В Неполоківцях народились :

Микола Сивачук - прекрасний художник-іконописець, твори якого неодноразово експонувалися на високого рівня виставках і прикрашають місцеві церкви.

Леонід Корінець - відомий діяч культури, заслужений артист України.

Орест і Омелян Масікевичі - відомі українські поети.


30 квітня 2011


1


  Закрити  
  Закрити